منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

گالري آثار هنري

 

 

ورود به سایت

 
نام کاربری

رمز عبور

کد امنیتی: کد امنیتی
محل تايپ كد امنيتي

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
 

نرم‌افــزار

 

 
مطالب و مقا: اوباما-خاتمی رویایی دست نیافتنی
 

قصد نگارنده در این یادداشت نقد نامزدی احتمالی سید محمد خاتمی در انتخابات ایران است، با توجه به برخی گمانه زنی ها مبنی بر امکان برقراری گفتگوی مستقیم ایران-آمریکا در سطوح بالا. و در پایان نیز سخنی بی پرده با یاران خاتمی.
از نگاه بسیاری از زعمای قوم، رابطه با آمریکا چونان خوانی پر از نعمت است که هر کس زودتر به آن برسد، بهره بیشتری را نصیب خود خواهد ساخت. اگر رأس هرم قدرت در ایران به این جمع بندی برسند که روز موعود فرا رسیده و رابطه با امریکا را بلا اشکال بدانند و هواداران برقراری"رابطه شفاف" را با الفاظ ناشایست ننوازند، آنگاه پی خواهیم برد که تمامیت خواهان این"در گران" را به سادگی به "هر کس" واگذار نمیکنند. نگارنده بر این اعتقاد است که اگر برآیند آراء هسته مرکزی قدرت ایران، عادی سازی روابط و آب شدن یخ رابطه مستقیم با ایالات متحده باشد و این دیدگاه نسبتاً قوی در آنجا تقویت شود که می توان با شیطان بزرگ هم به بده بستان "علنی" نشست و از خوان نعمت امپریالیسم جهانی خوشه ای برچید، آنگاه آنان به هیچ عنوان راضی به تقسیم کردن نعمات این سفره گسترده با "غیر" نخواهند شد. این "غیر" علاوه بر نیروهای"غیر خودی"،"خودی" هایی از جنس خاتمی را نیز در بر می گیرد. پرسشی منطقی که در این لحظه به ذهن خطور می کند، این است که آیا صاحبان قدرت اجازه خواهند داد خاتمی پیروز از آوردگاه انتخابات بیرون بیاید و یا در صورت پیروزی، آیا این اجازه به او داده خواهد شد که طرف مقابل باراک اوباما در مذاکرات احتمالی باشد؟ عقل سلیم میگوید خیر. او را یا در انتخابات می بازانند یا در صورت پیروزی، بر سر راه برقراری رابطه با امریکا آنقدر مانع تراشی می کنند که این فرصت هم همچون 10 سال پیش از کف می رود.با در نظر داشتن این مقدمه کوتاه، میتوان به آسانی خبط بزرگ کاندیداتوری خاتمی (در صورت وقوع) را دریافت و به عواقب آن اندیشید. خاتمی کسی است که در جامه رئیس جمهور وقت ایران، از ترس روبرو شدن با بیل کلینتون، مدتها در دستشویی سازمان ملل وقت تلف می کند، مبادا که مجبور به مواجهه رو در رو و خدای ناکرده دست دادن با او شود و اعتراف دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده به شرکت در کودتای 28 مرداد و عذرخواهی تلویحی آنان را نشنیده می انگارد و آنقدر فرصت سوزی می کند تا سرانجام، ایران ضلعی از سه ضلع شرارت در دنیا لقب بگیرد. کاش اعتقاد خاتمی همو بود که از او می دیدیم. کاش او واقعاً عادی سازی روابط با امریکا را مذموم می دانست و طرفداران ترک خصومت را "بی غیرت" خطاب میکرد. هزاران افسوس که امتناع خاتمی از آن جهت بود که او صرفاً توان "نه" گفتن به ارباب قدرت را نداشت. چرا که مصلحت آقایان در آن بود که این گره کور رابطه، به دستان "غیر" گشوده نشود. ارباب قدرت، خاتمی را غیر می دانست و می داند.
بنابراین کسی میتواند به رقابت با تمامیت خواهان بپردازد که به پشتوانه آرای مردم، عنان کار را به دست گیرد و چه در مرحله برگزاری انتخابات و چه پس از آن، بدون واهمه از خطرات احتمالی، آنچه خواست و مصلحت ملت است با قدرت پیش برد و در دوگانه نظام-ملت، جانب ملت را بگیرد.
اکنون با در نظر داشتن این پیش فرض ها، آیا ورود خاتمی به این عرصه پرمخاطره نشان از درایت او دارد؟ آیا به حراج گذاشتن وجهه ای که به تازگی در اذهان برخی ترمیم شده، نشان از فراست اوست؟ اگر توان و جرأت اعتراض و ایستادگی را در او سراغ داشتیم، چه کسی بهتر از او برای این کارزار نا برابر؟ اما دریغ. سید محمد خاتمی کسی است که انتخابات ننگین مجلس هفتم را با علم بر "غیر قانونی" بودن آن برگزار می کند، سید محمد خاتمی کسی است که تقلب انتخاباتی را "بد اخلاقی" می نامد و وزیر کشورش انتخابات نهم ریاست جمهوری را سالم ترین انتخاباتها می خواند، سید محمد خاتمی کسی است که در دنیا داعیه گفتگوی تمدن ها دارد اما حاضر نمی شود با دگر اندیشان هموطن خودش سر یک میز بنشیند و ...
مسلم است که باید یک اصلاح طلب راستین را بر مسند نشاند تا در قامت نماینده ملت و به پشتوانه رأی آنها با نماینده ملت آمریکا به گفتگو بنشیند. اما کدام اصلاح طلب و از چه جنسی؟ آن که با اشاره ای، به سر می دود، او که حتی بدون اذن، اعلام کاندیداتوری نمی کند و آنکه با یک اخم، عهد خود را با ملت می شکند و در یک کلام جسارت "نه" گفتن ندارد، جز تلف کردن وقت و انرژی رو به اتمام مردم بی نوا، چه سودی دارد؟
و اکنون سخنی با یاران خاتمی: یاران خاتمی! نکنید کاری را که با معین کردید در سال 84. مبادا خاتمی را با آمارها و نظر سنجی های خودساخته فریب دهید. مگر نبودند نظر سنجی های انتخابات سال 84 که همواره دکتر معین در صدر قرار داشت؟ یا آن نظر سنجی ها به دور از واقعیت بودند و یا حقیقت داشتند و انتخاباتی ناسالم بوسیله وزارت کشور دولت اصلاحات برگزار شده است. پس پر بیراه نیست اگر مدعیان اصلاح طلبی به دروغ گویی و یا در بهترین حالت به بی کفایتی محکوم شوند.
یاران خاتمی! با خاتمی ها کشور را به کدام سرمنزل مقصود میخواهید برسانید؟ چرا سید آرام و دوست داشتنی را به حال خود نمی گذارید؟ بگذارید آنها که همواره آرزوی زیستن در گذشته را دارند، با نوستالژی دوران خاتمی خوش باشند. این دلخوشی را از آنها نگیرید.
بزرگترین اشتباه هاشمی رفسنجانی -کاندیداتوی در انتخابات مجلس ششم- بدون چراغ سبز و ترغیب های پنهانی بزرگان عملی نبود. او با آن همه سابقه و کارکشتگی، در دام افتاد. مبادا که خاتمی هم دل به چراغ سبزهای پنهانی و علنی خوش کند. هاشمی هنوز از ضربه ای که در زمستان 78 خورده، کمر راست نکرده است. مبادا که تاریخ، اینبار برای خاتمی تکرار شود.

احسان رمضانيانکلمات کليدي : مقالات و مطالب کاربران الزاما بیان گر دیدگاه ها و مواضع این پایگاه نمی باشد و صرفا نظرات شخصی نویسنده ی آن است.

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 20 آذر ماه ، 1387 توسط admin

 


مرتبط با موضوع :

 پرسش هایی که پاسخ می طلبد  [سه شنبه، 25 تير ماه ، 1392]
 دشمن اصلی  [دوشنبه، 29 آذر ماه ، 1389]
 رابطه جوانان و اسلام  [پنجشنبه، 18 شهريور ماه ، 1389]
 آقای خاتمی خوش آمديد، اما...  [سه شنبه، 22 بهمن ماه ، 1387]
 "دير" حسين موسوی  [دوشنبه، 7 بهمن ماه ، 1387]
 دموکراتان دموکراتان دموکراسی ز سر گيريد  [شنبه، 16 آذر ماه ، 1387]
 آقايان، اين رسمش نيست  [شنبه، 16 آذر ماه ، 1387]
 آیت الله موسوي خوئيني در جمع روزنامه نگاران  [شنبه، 16 آذر ماه ، 1387]
 صف هاي بنزين طولاني تر مي شود  [شنبه، 16 آذر ماه ، 1387]
 خاتمي و دوراهي نامزدي در انتخابات  [شنبه، 16 آذر ماه ، 1387]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : zod18fed
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

 
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

 

اشتراک گذاري مطلب

 

 

انتخاب ها

 
 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 
موضوعات مرتبط

مقالات كاربران عضو

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir