منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

گالري آثار هنري

 

 

ورود به سایت

 
نام کاربری

رمز عبور

کد امنیتی: کد امنیتی
محل تايپ كد امنيتي

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
 

نرم‌افــزار

 

 
مطالب و مقا: آیت الله موسوي خوئيني در جمع روزنامه نگاران
 

آیت الله موسوي خوئيني در جمع روزنامه نگاران اصلاح طلب؛ تنها خواسته ما، تحقق «ميزان راي ملت» است


اعتماد: دبيرکل مجمع روحانيون مبارز پس از مدت ها سکوت ميزبان جمع روزنامه نگاران اصلاح طلبي بود که آمده بودند در آستانه انتخابات دهم رياست جمهوري با بيان دغدغه هاي كنوني خود از کسي که از نزديک ترين ياران امام محسوب مي شود راهکار بجويند.
با توجه به نزديک بودن انتخابات رياست جمهوري بيشتر مباحث معطوف به انتخابات آتي رياست جمهوري بود، البته ايفاي نقش موثر مجمع روحانيون مبارز در انتخابات هفتم رياست جمهوري و انتخاب سيدمحمد خاتمي در فضاي نابرابر آن دوره، حضار را به شنيدن تحليل ها و بيان تجارب آيت الله موسوي خوئيني بيشتر مشتاق مي كرد.همچنين به سبب نزديكي وي با سيدمحمد خاتمي همه در انتظاربودند تا در جملات موسوي خوئيني نشانه ها وكدهايي در پاسخ به اين پرسش مستولي بر سپهر سياسي كشور بيابند كه خاتمي سرانجام به عرصه انتخابات وارد خواهد شد يا نه؟ و در صورت ورود چه طرحي براي صيانت از آراي خود پيش بيني كرده است.
موسوي خوئيني اما به دغدغه مهم تري اشاره كرد و تاكيد كرد که در مقطع كنوني مهم ترين وظيفه ما تبديل اين گفته بنيانگذار جمهوري اسلامي يعني "ميزان راي ملت است" به قاعده عمل تمامي مسولان كشور است.ما بايد اين امر را به خواست عمومي تبديل كرده حاكمان را مجبور كنيم كه به اين فرمان امام تن دهند. اگر اين اتفاق رخ دهد ما مهمترين گام در مسير اصلاحات را بر داشته ايم.

وي در اين زمينه توضيح داد هر صاحب قدرتي که مسووليت کشور را بر عهده مي گيرد بيشتر تمايل دارد آنچه را که خود تشخيص مي دهد و فکر مي کند به صلاح کشور است به هر چيزي رجحان دهد و کمتر تمايل دارد که به درک ديگران و نظرات مردم و خرد جمعي توجه کند.
موسوي خوئيني اصرار داشت که اين مساله را از منظر بدبينانه مورد ارزيابي قرار ندهيد چرا که تمايل فرد صاحب قدرت آن است که به محض تشخيص مصلحت مردم، ديگر خود را نيازمند سوال از مردم و ديگران نمي داند.اين نگاه قبلاً نيز وجود داشت چرا که بسياري شيوه دموکراتيک تصميم گيري را شيوه يي غيرکارآمد مي دانستند اما فارغ از نيت خوب صاحبان اين نگرش بايد دانست که تداوم چنين روندي در نهايت منجر به استبداد و ديکتاتوري خواهد شد. از اين نوع نگاه چيز صالحي در نمي آيد. در اين زمان دبيرکل مجمع روحانيون مبارز بار ديگر سخن معروف امام (ره) مبني بر ميزان راي ملت است را يادآور شد و تصريح کرد؛ اين معيار که فردي چيزي را درست تشخيص بدهد يا ندهد ملاک اين نيست که اين مساله به صلاح کشور است.تنها مردم هستند كه حق دارند درسرنوشت خود دخالت كنند و دخالت در امور مردم بدون اذن انها حتي اگر سرخيرخواهي باشد خلاف شرع است. هرگز نمي توان از يک مقدمه فسادآميز به نتيجه اي مباح دست يافت. به هر حال تنها خواهش ما از رقيبان جبهه اصلاحات پذيرش اصل اساسي ميزان راي ملت است.
دبيرکل مجمع روحانيون مبارز گفت: به هر حال بسياري از مخالفان اصلاح طلبان بر اين باور هستند که اصلاح طلبان افرادي غيرصالح هستند که بايد از مجاري قدرت کنار گذاشته شوند و اين مساله يي بود که توسط شوراي نگهبان و دولت نهم اجرايي شده است.من مجددا تكرار مي كنم تنها خواسته ما تن دادن جريان مخالف اصلاحات به سخن امام يعني"ميزان راي ملت است" است. اين نظر امام يک حکم شرعي است و ما به صورت شرعي موظفيم به راي مردم عمل کنيم و راي مردم مساله اي نيست که بتوان آن را با مصلحت مورد سنجش قرار داد.شرط مشروعيت هر حکومتي راي ملت است و اين خواسته مشروع بايد تحقق پيدا کند.
موسوي خوئيني تاكيد كرد بايد ساز و کاري براي تحقق اين گفته امام يافت تا ميزان راي يک فرد نشود. عرصه انتخابات عرصه اي است که صاحبان قدرت نشان مي دهند چقدر به اين حکم شرعي پايبند هستند.
مديرمسوول روزنامه سلام در ادامه به خطر ديگري كه اجرايي شدند اين حكم شرعي بنيانگذار جمهوري اسلامي را تهديد مي كند اشاره كرد وگفت: نبايد "ميزان راي ملت است" تبديل به يک نمايش شود. به گونه اي که مردم مرتب در يک نمايش حضور پيدا کنند و بعد از مدتي به آنها اين طور القا شود که در اين نمايش صاحب نقش شده اند. حتي نبايد براي تبليغات انتخاباتي تمام امکانات در اختيار يک گروه باشد و ساير گروه ها از آن محروم باشند، چرا که تبليغات عادلانه موجب مي شود مردم بتوانند انتخابي صحيحي داشته باشند.
دبيرکل مجمع روحانيون مبارز خطاب به مخالفان اصلاحات اظهار داشت؛ شما که مي گوييد به ولايت مطلقه فقيه معتديد چرا به سخنان امام توجه نمي کنيد و راي ملت را ملاک قرار نمي دهيد.
پس از پايان سخنان موسوي خوئيني اصحاب رسانه به بيان دغدغه هاي خود پرداختند. دبيرکل مجمع روحانيون مبارز در پاسخ به سوالي در خصوص امکانات رسانه يي براي حضور خاتمي در انتخابات گفت؛ به هر حال ضعف ما در برابر صدا و سيما آشکار است اما تجربه نشان داده هميشه تبليغات تلويزيون موثر نيست چرا که در سال هاي 75 و 76 تمام امکانات رسانه ها براي پيروزي يک نفر بسيج شد، اما نتيجه انتخابات آقاي خاتمي شد
خوئيني در ادامه خبر داد مجمع روحانيون مبارز درصدد راه اندازي يک سايت براي ارتباط با مردم است.وي سپس گفت؛ اميد است آقاي خاتمي بيايند و اگر ايشان بتوانند به سلامت از اين معبر عبور کنند بقيه مسائل حل مي شود.
در ادامه موسوي خوئيني در پاسخ به اين سوال که شما چرا همواره در برابر جلو رفتن و پيشرفت رقيب عقب رفته ايد، اظهار داشت؛ به نظر من فضاي جامعه اين قدر يأس آلود نيست. اگر فکر مي کنيد مردم اين قدر تحت تاثير قرار مي گيرند پس جايگاه ما چيست؟اگر اين طور نيست پس چرا اينقدر نگراني از کانديداتوري يک فرد وجود دارد و اين شواهد نشان مي دهد برخي هنوز نمي توانند تمام نقش ها را بازي کنند. به عبارت بهتر صداي شما به گوش مردم رسيده است.
موسوي خوئيني در پاسخ به اين انتقاد كه ديگر زمان سخنان شما گذشته است و بايد اصلاح طلبان با ادبيات نويني وارد فعاليت سياسي شوند ضمن دفاع از حفظ هويت مجمع روحانيون مبارز صريح کرد؛ شما نمي توانيد هويت من را عوض کنيد اما اگر فکر مي کنيد که جامعه دنبال چيز جديدي است، آن را پيدا مي کند. شما اعتقاد داريد مردم پاي صندوق راي نمي آيند اما من مي گويم اگر بگذارند آقاي خاتمي بيايد مي بينيد مردم مجددا به ايشان چگونه راي مي دهند. اگر آقاي خاتمي يا هر فرد ديگري بتواند حضور پيدا کند و طرف مقابل با صرف تمام توان خود نتواند به نتيجه برسد اين مساله براي ما کافي است.
اين استاد حوزه علميه درباره اقدامات خاتمي پس از پيروزي احتماي نيز گفت: آقاي خاتمي معتقدند بايد به سرعت براي آباداني کشور تلاش کرد. گرچه من معتقدم چهار سال ويراني 40 سال زمان براي اصلاح مي خواهد.
موسوي خوئيني در پايان جلسه ودر پاسخ به اي پرسش كه بسياري براي تقلب هاي انتخاباتي توجيه شرعي مي تراشند اظهار داشت: به هرحال اين مساله از سوي آنها توجيه مي شود اما بايد تمرين کنيد. اگر روزي به قدرت رسيديد عليه رقبا تقلب نکنيد و با اين بهانه که آنها عليه ما تقلب کردند در انتخابات تقلب کنيد، اما از کساني که با نام دين دارند کار خلاف شرع انجام مي دهند بايد با بهره گيري از شرع بخواهيم اين کارها را انجام ندهند و اين کار را بايد با بهره گيري از ادبيات و فرهنگ موجود پيش ببريم و آنها را قانع کنيم تقلب کار درستي نيست، هرچند شايد فرد نيت خيري داشته باشد اما من با اين نيت خير کاري ندارم چرا که محصول اين نيت خير مجلسي مي شود که مي خواهند با پنج ميليون تومان در آن راي جابه جا کنند.

معصومه ستودهکلمات کليدي : مقالات و مطالب کاربران الزاما بیان گر دیدگاه ها و مواضع این پایگاه نمی باشد و صرفا نظرات شخصی نویسنده ی آن است.

ارسال شده در مورخه : شنبه، 16 آذر ماه ، 1387 توسط admin

 


مرتبط با موضوع :

 پرسش هایی که پاسخ می طلبد  [سه شنبه، 25 تير ماه ، 1392]
 دشمن اصلی  [دوشنبه، 29 آذر ماه ، 1389]
 رابطه جوانان و اسلام  [پنجشنبه، 18 شهريور ماه ، 1389]
 آقای خاتمی خوش آمديد، اما...  [سه شنبه، 22 بهمن ماه ، 1387]
 "دير" حسين موسوی  [دوشنبه، 7 بهمن ماه ، 1387]
 صف هاي بنزين طولاني تر مي شود  [شنبه، 16 آذر ماه ، 1387]
 خاتمي و دوراهي نامزدي در انتخابات  [شنبه، 16 آذر ماه ، 1387]
 اكونوميست: مهماني احمدي نژاد تمام شد  [شنبه، 2 آذر ماه ، 1387]
 ائتلاف قدرت و ثروت در معرض داوري خواهر خواند  [سه شنبه، 28 آبان ماه ، 1387]
 سر مقاله خداحافظي شهروند  [دوشنبه، 20 آبان ماه ، 1387]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : diw91por
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

 
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 4


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

 

اشتراک گذاري مطلب

 

 

انتخاب ها

 
 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 
موضوعات مرتبط

مقالات كاربران عضو

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir