منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

گالري آثار هنري

 

 

ورود به سایت

 
نام کاربری

رمز عبور

کد امنیتی: کد امنیتی
محل تايپ كد امنيتي

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
 

نرم‌افــزار

 

 
مطالب و مقا: خاتمي و دوراهي نامزدي در انتخابات
 

خاتمي و دوراهي نامزدي در انتخابات رياست جمهوري

هفته نامه اكونوميست چاپ لندن در شماره 5 دسامبر مطلبي را به انتخابات رياست جمهوري ايران و موضع محمد خاتمي، رئيس جمهوري سابق، در قبال نامزدي در اين انتخابات اختصاص داده است.

اين مطلب با عنوان "آوردن يكي از قبلي هاي قديمي براي نجات" انتشار يافته و در آغاز آن اين سئوال مطرح شده است: آيا يك رئيس جمهوري سابق با افكار اصلاح طلبانه مي تواند رئيس جمهوري فعلي را كنار بزند؟

به نوشته اكونوميست، در حاليكه هفت ماه به انتخابات رياست جمهوري در ايران باقي بردن نام يك روحاني شيعه خوش لباس كه در شرايط نيمه بازنشستگي به سر مي برد و زندگي مرفهي دارد باعث شده است تا ايرانيان نفس سياسي را در سينه حبس كنند.

اين هفته نامه اظهار مي دارد كه سه سال پيش و هنگامي كه دوره رياست جمهوري محمد خاتمي تمام شد، برنامه هاي او براي انجام اصلاحات در ايران به جايي نرسيده بود و آقاي خاتمي ظاهرا قصد داشت براي هميشه صحنه سياست را ترك گويد اما اينك دوستانش به بازگرداندن او به صحنه مي انديشند.اكونوميست مي نويسد كه زمزمه هاي اوليه چند تن از طرفداران آقاي خاتمي اينك به تلاشي پر سرو صدا براي قانع كردن او به ورود به رقابت عليه محمود احمدي نژاد، رئيس جمهوري كنوني، در انتخابات ماه ژوئن تبديل شده و به گفته يكي از متحدان رئيس جمهوري سابق، وي با تقاضاهاي فراوان از استان هاي مختلف براي شركت در انتخابات محاصره شده است.

اين هفته نامه يادآور مي شود كه ماه گذشته، ليلا حاتمي، يكي از بازيگران محبوب ايران، با اين درخواست از آقاي خاتمي كه "به خاطر فرزندان ما و به خاطر مردمي كه نمي خواهند كشور را ترك كنند" وارد مبارزات انتخاباتي شود، مخاطبان خود را متاثر ساخت.

اكونوميست مي پرسد چرا بايد آقاي خاتمي كار در بنياد خيريه خود و معاشرت با بزرگان جهان را كنار بگذارد و شغلي را بپذيرد كه پيشتر جز مصيبت چيزي براي او به همراه نداشته است؟

اين هفته نامه مي نويسد كه محمد خاتمي در سال 1997 با برنامه اي حاوي آشتي بين اسلام و دموكراسي به پيروزي در انتخابات دست يافت اما در حاليكه دستگاه هاي غير انتخابي محافظه كار با شدت هر چه تمام تر با هر نوع انعطاف پذيري در نظام حكومتي روحانيون مخالفت مي كردند، طرفداران او را به زندان مي انداختند و مانع از تصويب قوانين اصلاح طلبانه مي شدند، وي به كليدواژه اي براي سرخوردگي تبديل شد و بسياري از كساني كه امروزه مشوق آقاي خاتمي براي شركت در انتخابات بعدي هستند، انتخابات سال 2005 را تحريم كردند و محمود احمدي نژاد توانست رقباي اصلاح طلب خود را شكست دهد.

عواقب زمامداري احمدي نژاد

اكونوميست

هفته نامه بريتانيايي مي افزايد كه ممكن است در خلال يكي دو هفته آينده، آقاي خاتمي نظر خود را در مورد شركت يا عدم شركت در مبارزات انتخاباتي اعلام دارد اما تعلل او در تصميم گيري در اين زمينه قابل درك است.

به نوشته اين نشريه، اگر آقاي خاتمي در مبارزات شركت كند و برنده شود، وارث كشوري با اقتصاد پريشان مي شود كه در آن، نرخ تورم اخيرا از مرز 31 درصد گذشته كه 20 درصد بيش از زماني است كه دوره رياست جمهوري او تمام شد، بيكاري، كه طبق آمار رسمي به 4 ميليون نفر در يك كشور هفتاد ميليوني مي رسد، با كاهش درآمد دولت در نتيجه سقوط بهاي نفت خام، افزايش خواهد يافت.

در مورد واكنش به نامزدي احتمالي محمد خاتمي، اكونوميست مي نويسد كه محافظه كاران از اقدامات آقاي احمدي نژاد سرخورده شده اند اما در عين حال، صراحتا از سلف او هم بيزار هستند و دوره جديد رياست جمهوري آقاي خاتمي، اگر تحقق يابد، براي او آسان تر از دوره قبلي نخواهدبود.

دوره سردادن شعارهاي گذشته در مورد آينده اي درخشان براي ايرانيان سپري شده و اگر خاتمي وارد معركه شود، هدف او نه ارتقاي موقعيت، بلكه نجات ايران خواهد بود

اكونوميست

اين هفته نامه پيش بيني مي كند كه اگر محمدخاتمي تصميم بگيرد در مبارزات انتخاباتي شركت كند، محافظه كاران، هرچند با اكراه، ناچار مي شوند در اطراف آقاي احمدي نژاد گرد آيند زيرا محمود احمدي نژاد، با برخورداري از امتياز تصدي رياست جمهوري و سياستي عوام گرايانه كه هنوز براي ايرانيان فقير تر جذابيت دارد، بهترين نامزد اين جناح خواهد بود.

اكونوميست مي نويسد كه در عين حال، محبوبيت مستمر آقاي خاتمي مخالفان او را مضطرب مي سازد و نتايج يك نظر سنجي كه اخيرا در شهرهاي بزرگ و متوسط ايران برگزار شد حكايت از آن دارد كه ميزان آراي رئيس جمهوري سابق در اين مناطق دو برابر محمود احمدي نژاد خواهد بود.

به نوشته اين هفته نامه، شايد غم انگيزترين جنبه در تصميم گيري آقاي خاتمي اين است كه دليل تقاضا از او براي شركت در انتخابات اين نيست كه رئيس جمهوري سابق داراي افكار يا روش هاي جديد و پيشرفته تر از سابق است بلكه دليل اين است كه شوراي نگهبان، كه وظيفه ارزيابي و گزينش نامزدهاي انتخاباتي را دارد، جرات نخواهد كرد او را، به عنوان يك سياستمدار قديمي، از شركت در انتخابات محروم كند.

اكونوميست مي افزايدكه در حاليكه ايران به سوي تكميل فن آوري توليد سوخت هسته اي و تبديل اين كشور به دومين قدرت اتمي منطقه، پس از اسرائيل، پيش مي رود، عواقب دنبال كردن اين سياست به شكل تحريم هاي شوراي امنيت و انزواي روزافزون تشكيلات بانكي و تجاري، در اقتصاد اين كشور به خوبي احساس مي شود.

اين هفته نامه در خاتمه مي نويسدكه: در شرايط فعلي، دوره سردادن شعارهاي گذشته در مورد تحقق آينده اي درخشان براي ايرانيان سپري شده است و اگر آقاي خاتمي به معركه وارد شود، هدف او نه ارتقاي موقعيت ايران، بلكه نجات اين كشور خواهد بود.

مي نويسد كه تغيير نظر آقاي خاتمي ناشي از ناخرسندي او از تحولات بعدي است و مي افزايد كه آقاي احمدي نژاد كه با وعده استقرار عدالت اجتماعي برنده انتخابات شد، با ريخت و پاش هاي تورم زا، درآمد عظيم نفتي ايران را به باد فنا داده، توجهي به حقوق بشر ندارد و با اظهار نظرهايي در زمينه سياست خارجي، از جمله اينكه اسرائيل بايد نابود شود، باعث شرمساري بسياري از هموطنان خود شده است در حاليكه بسياري از ايرانيان دوره آقاي خاتمي را به عنوان دوره طلايي جمهوري اسلامي به ياد مي آورند كه در آن، حكومت از فشار بر مردم، البته تنها مختصري، كاست و جذابيت شخصي و ميانه روي رئيس جمهوري باعث ستايش خارجيان از او شد.کلمات کليدي : مقالات و مطالب کاربران الزاما بیان گر دیدگاه ها و مواضع این پایگاه نمی باشد و صرفا نظرات شخصی نویسنده ی آن است.

ارسال شده در مورخه : شنبه، 16 آذر ماه ، 1387 توسط admin

 


مرتبط با موضوع :

 پرسش هایی که پاسخ می طلبد  [سه شنبه، 25 تير ماه ، 1392]
 دشمن اصلی  [دوشنبه، 29 آذر ماه ، 1389]
 رابطه جوانان و اسلام  [پنجشنبه، 18 شهريور ماه ، 1389]
 آقای خاتمی خوش آمديد، اما...  [سه شنبه، 22 بهمن ماه ، 1387]
 "دير" حسين موسوی  [دوشنبه، 7 بهمن ماه ، 1387]
 اكونوميست: مهماني احمدي نژاد تمام شد  [شنبه، 2 آذر ماه ، 1387]
 ائتلاف قدرت و ثروت در معرض داوري خواهر خواند  [سه شنبه، 28 آبان ماه ، 1387]
 سر مقاله خداحافظي شهروند  [دوشنبه، 20 آبان ماه ، 1387]
 آيا ايران از پيروزي اوباما ناخشنود است؟  [جمعه، 17 آبان ماه ، 1387]
 واردات بنزين، نقطه آسيب پذير ايران  [چهارشنبه، 15 آبان ماه ، 1387]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : dam55haf
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

 
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

 

اشتراک گذاري مطلب

 

 

انتخاب ها

 
 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 
موضوعات مرتبط

مقالات كاربران عضو

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir