منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

گالري آثار هنري

 

 

ورود به سایت

 
نام کاربری

رمز عبور

کد امنیتی: کد امنیتی
محل تايپ كد امنيتي

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
 

نرم‌افــزار

 

 
مطالب و مقا: اكونوميست: مهماني احمدي نژاد تمام شد
 

هفته نامه اكونوميست چاپ لندن در شماره 22 نوامبر مطلبي را به تاثير تحولات اخير اقتصادي بر شرايط سياسي ايران و به خصوص موقعيت محمود احمدي نژاد، رئيس جمهوري، اختصاص داده است.

در اين گزارش كه با عنوان "ميهماني تمام شد" چاپ شده آمده است كه روزگار محمود احمدي نژاد، رئيس جمهوري ايران، تا كنون به خوبي و خوشي گذشته اما اين وضع براي چه مدت ديگري ادامه خواهد داشت؟

اكونوميست يادآور مي شود كه آقاي احمدي نژاد در ماه مارس سال جاري پيش بيني كرد كه باراك اوباما هرگز به رياست جمهوري آمريكا انتخاب نمي شود و چنين توضيح داد كه "حتي اگر تمامي ملت آمريكا هم به او راي بدهد، بازهم راهي پيدا مي كنند تا مانع از ورود او به كاخ سفيد شوند" و در ماه ژوئيه نيز باز هم يكي ديگر از پيش بيني هاي خود را بر زبان راند و اعلام كرد كه بهاي نفت هرگز به زير يكصد دلار در هر بشكه تنزل نمي كند.اكونوميست مي نويسد كه شايد آمال دور و دراز باعث تضعيف قدرت پيش بيني آقاي احمدي نژاد در هر دو مورد شد و مي افزايد كه جناح فوق محافظه كار در ايران كه او نمايندگي آن را برعهده دارد در دوره زمامداري آقاي بوش قوت گرفت و خصومت آمريكا نسبت به ايران به محمود احمدي نژاد فرصت آن را داد تا نقش قهرمان مظلوم را ايفا كند در حالي كه افزايش بي سابقه بهاي نفت اين امكان را به او مي داد تا در استفاده از منابع دولتي ولخرجي كند اما نادرست بودن هر دو پيش بيني رئيس جمهوري ايران، او را بر سر يك دوراهي قرار داده است.

به نوشته اين هفته نامه، حتي قبل از سقوط بهاي نفت خام در بازارهاي جهاني نيز اقتصاددانان ايراني نسبت به عواقب سياست اسراف آميز آقاي احمدي نژاد، كه نرخ تورم را به حدود 30 درصد رسانده، هشدار داده بودند و حالا كه از حدود دويست ميليارد دلار عوايد نفتي طي سه سال اخير، تنها شايد بيست و پنج ميليارد دلار در خزانه باقي مانده باشد، دولت ايران، كه بودجه سالانه را براساس نفت بشكه اي 80 دلار تنظيم كرده، با گزينه هاي دشواري روبرو شده است.

مشكلات داخلي

اكونوميست مي افزايد كه با توجه به تحريم هاي بين المللي كه به دليل سياست هاي هسته اي جمهوري اسلامي عليه ايران وضع شده، مشخص نيست كه دولت براي تامين نيازهاي مالي خود به چه مرجعي مي تواند متوسل شود.

اين نشريه يادآور مي شود كه بانك هاي داخلي مرجع مطلوبي براي تامين كسري بودجه نيستند زيرا به دستور رئيس جمهوري، نرخ بهره وام هاي كوچك تنها 12 درصد تعيين شده، كه بسيار كمتر از نرخ تورم است و بسياري از نهادهاي وام دهنده را به مرز ورشكستگي كشانده و براساس آمار غير رسمي كه روزنامه تايمز مالي منتشر كرده، ميزان وام هاي غيرقابل وصول در دوره حكومت آقاي احمدي نژاد به شدت رشد كرده و به حدود 20 درصد دارايي بانك ها رسيده است.

اكونوميست مي نويسد كه اقتصاددانان ايراني به بمباران كردن رئيس جمهوري با نامه هاي شديداللحن عادت كرده اند و اخيرا شصت تن از دانشگاهيان دولت او را به "آرمانگرايي افراطي، اقدامات شتابزده و ايجاد تنش در ارتباط با جهان خارج" متهم ساختند و افزودند كه ايران در مقايسه با همسايگان خود رشد اقتصادي كمتري داشته، توان رقابتي خود را از دست داده و نتوانسته است بيكاري گسترده را درمان كند.

به نوشته اكونوميست، در عين حال ايران با خطر سقوط فوري مواجه نيست و شاخص بهاي سهام در بورس تهران از ماه ژوئيه تا كنون تنها حدود 16 درصد تنزل كرده در حاليكه ميزان سقوط اين شاخص براي كشورهاي برخوردار از رشد سريع اقتصادي به 53 درصد مي رسد و با اينكه تحريم هاي بين المللي به كاهش سرمايه گذاري در بخش نفت و گاز جمهوري اسلامي منجر شده و هزينه بازرگانان را افزايش داده، اما هنوز به بروز كمبود چشمگير كالاها نيانجاميده است.

در عين حال، اين نشريه مي افزايد، گراني كالاها و خدمات بر اعصاب مردم اثر گذاشته و به عنوان مثال، تلاش دولت در اجرا كردن قانون 3 درصد ماليات بر ارزش افزوده در ماه سپتامبر باعث شد تا بازاريان، كه پايگاه قدرت محافظه كاران محسوب مي شوند، براي نخستين بار از زمان انقلاب سال 1979 دست به اعتصاب بزنند و دولت را به عقب نشيني وادار سازند و اجراي طرح سهميه بندي بنزين در سال گشته نيز كه هدف از آن محدود كردن مصرف و كاهش بار يارانه سوخت بود، به نا آرامي انجاميد.

دشواري سياسي و انتخاب اوباما

اكونوميست مي نويسد كه علاوه بر همه اينها، آقاي احمدي نژاد با دشواري هاي رو به افزايش سياسي مواجه است و در ماه اكتبر، مجلس ايران وزير كشور را كه از نزديكان رئيس جمهور بود به دليل افشاي جعلي بودن مدرك دانشگاهي وي از كار بركنار كرد و محافظه كاران ديني نيز يكي از معاونان رئيس جمهوري را به خاطر اهانت به قرآن در جريان برگزاري يك همايش گردشگري مورد حمله قرار دادند.

باا ينهمه، به نظر مي رسد آقاي احمدي نژاد از پشتيباني آيت الله علي خامنه اي، رهبر جمهوري اسلامي، برخوردار است هرچند برخي تحليلگران گفته اند كه ممكن است آيت الله بتدريج به اين نتيجه برسد كه حمايت از رئيس جمهوري هزينه گزافي به همراه دارد.

اكونوميست مي افزايد كه آزمون اساسي در اين زمينه را نحوه برخورد آقاي احمدي نژاد با دولت جديد آمريكا تعيين مي كند.

به نوشته اين هفته نامه، تاكنون، محمود احمدي نژاد تاكيد داشته كه سياست انعطاف ناپذيري ايران در مورد برنامه هاي هسته اي با هزينه اي قابل تحمل به دست آمده و نتيجه مذاكرات اخير با روسيه و چين و جلوگيري از تحركات كشورهاي غربي براي تشديد تحريم هاي بين المللي به نشانه اي از موفقيت ايران تعبير شده است و از آنجا كه آقاي اوباما براي مذاكرات بدون پيش شرط با ايرانيان ابراز آمادگي كرده، ايران پيروزي او بر جان مك كين را به عنوان شكستي براي تندروهاي آمريكايي دانسته است.

با اينهمه، اظهارات اخير مقامات ايراني حاكي از آن است كه آنان، باراك اوباما را حريفي زورمندتر از رقيب شكست خورده او مي دانند.

اكونوميست يادآور مي شود كه پس از انتخاب باراك اوباما، آقاي احمدي نژاد در اقدامي بي سابقه نامه تبريك براي او ارسال كرد اما به زودي مقامات ايراني هشدار دادند كه آمريكا صرفا تاكتيك مذاكراتي خود را از "سخت" به "نرم" تغيير خواهد داد و از محبوبيت قابل توجه آقاي اوباما براي متمركز كردن فشار بيشتر عليه جمهوري اسلامي بهره برداري خواهد كرد.

اين نشريه در خاتمه مي نويسد كه آزمايش موشكي اخير ايران، كه در جريان آن، يك موشك پيشرفته با برد دو هزار كيلومتر شليك شد، احتمالا نشان از قصد ايران براي ادامه مبارزه جويي دارد اما در عين حال، ممكن است حاكي از نوعي دل نگراني نيز باشد.

دانشجويان مستقل کلمات کليدي : مقالات و مطالب کاربران الزاما بیان گر دیدگاه ها و مواضع این پایگاه نمی باشد و صرفا نظرات شخصی نویسنده ی آن است.

ارسال شده در مورخه : شنبه، 2 آذر ماه ، 1387 توسط admin

 


مرتبط با موضوع :

 پرسش هایی که پاسخ می طلبد  [سه شنبه، 25 تير ماه ، 1392]
 دشمن اصلی  [دوشنبه، 29 آذر ماه ، 1389]
 رابطه جوانان و اسلام  [پنجشنبه، 18 شهريور ماه ، 1389]
 آقای خاتمی خوش آمديد، اما...  [سه شنبه، 22 بهمن ماه ، 1387]
 "دير" حسين موسوی  [دوشنبه، 7 بهمن ماه ، 1387]
 ائتلاف قدرت و ثروت در معرض داوري خواهر خواند  [سه شنبه، 28 آبان ماه ، 1387]
 سر مقاله خداحافظي شهروند  [دوشنبه، 20 آبان ماه ، 1387]
 آيا ايران از پيروزي اوباما ناخشنود است؟  [جمعه، 17 آبان ماه ، 1387]
 واردات بنزين، نقطه آسيب پذير ايران  [چهارشنبه، 15 آبان ماه ، 1387]
 بررسي خطري كه قرار بود به ايران نرسد  [شنبه، 11 آبان ماه ، 1387]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : nis72mud
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

 
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

 

اشتراک گذاري مطلب

 

 

انتخاب ها

 
 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 
موضوعات مرتبط

مقالات كاربران عضو

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir