منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

گالري آثار هنري

 

 

ورود به سایت

 
نام کاربری

رمز عبور

کد امنیتی: کد امنیتی
محل تايپ كد امنيتي

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
 

نرم‌افــزار

 

 
مطالب و مقا: آيا ايران از پيروزي اوباما ناخشنود است؟
 

واكنش مقامات ايران نسبت به پيروزي باراك اوباما نامزد حزب دمكرات در انتخابات رياست جمهوري آمريكا محتاطانه بوده است، نكته‌اي كه مي‌تواند نشانه ترديد رهبران جمهوري اسلامي در باره سياست آقاي اوباما در برابر ايران باشد.

حدود يك سال پيش، پس از آنكه نام باراك اوباما به عنوان كانديداي احتمالي حزب دمكرات آمريكا مطرح شد، محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري ايران با بيان اينكه "براي ما فرقي نمي‌كند كه چه كسي به كاخ سفيد راه پيدا كند، مهم اين است فردي كه مي‌آيد شرايط آمريكا و جهان را خوب درك كند" خاطر نشان كرد كه "بعيد مي‌دانم دستگاه پشت پرده كاخ سفيد اجازه دهند كه اوباما به كاخ سفيد راه يابد، شما مناسبات قدرت در آمريكا را مي‌شناسيد، آنها در قدرت بسيار خشن عمل مي‌كنند و راي مردم آمريكا تضمين شده نيست."در واقع مفهوم اظهار نظر آقاي احمدي نژاد در باره آقاي اوباما اين است كه وي در آن زمان، كانديداي حزب دمكرات آمريكا را از جنس ديگر رهبران كاخ سفيد نمي‌دانسته و او را به كلي متفاوت از سياستمداران آمريكا تصور مي‌كرده است.

اما در حال حاضر به نظر مي‌رسد كه آقاي احمد نژاد نه فقط نظر خود را در باره آقاي اوباما تغيير داده، بلكه نسبت به نوع تاثيري كه حضور وي در كاخ سفيد مي تواند بر مناسبات آمريكا و ايران به جا بگذارد دچار ترديد جدي شده است.

چنين ترديدي مختص آقاي احمدي نژاد نيست، ساير مسئولان ايراني نيز ظاهرا هنوز به جمع بندي روشني از تاثير پيروزي آقاي اوباما بر روابط تهران - واشنگتن نرسيده‌اند و احتمالا منتظر اقدام‌هاي عملي وي براي داوري در اين باره هستند.

اين در حالي است كه اظهارنظرهاي آقاي اوباما در باره ايران در ماه هاي گذشته جاي خوش بيني چنداني براي مقام‌هاي ايراني در باره تغيير سياست آمريكا در برابر برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي باقي نگذاشته است.

مواضع تند

در حقيقت، آقاي اوباما در مبارزات انتخاباتي خود كوشيد تا در اتخاذ مواضع شديد عليه دولت ايران، از جان مك كين رقيب جمهوريخواهش عقب نماند و روز به روز از موضع نخستين خود مبني بر انجام مذاكره با آقاي احمدي نژاد فاصله بيشتري بگيرد.

آقاي اوباما حتي در بحبوحه مبارزات انتخاباتي خود، به نطق محمود احمدي نژاد در سازمان ملل نيز واكنش نشان داد و با صدور بيانيه‌اي اظهارات رئيس جمهوري ايران را "مشمئز كننده" و "يهود ستيزانه" دانست.

البته رهبران جمهوري اسلامي مانند هر ناظر سياسي ديگري تقريبا مطمئن هستند كه آقاي اوباما تحت هر شرايطي، عليه ايران به اقدامي شديدتر از آنچه از آقاي مك كين انتظار مي‌رفت دست نخواهد زد و از اين جهت، احتمالا آقاي اوباما را بر آقاي مك كين ترجيح مي‌دهند.

با اين حال، آقاي اوباما از جهات ديگري مي‌تواند براي جمهوري اسلامي تهديد كننده تر از آقاي مك كين باشد.

واقعيت اين است كه پيروزي آقاي اوباما در انتخابات آمريكا از يك سو، تبليغات مربوط به وجود نژادپرستي در جامعه آمريكا را خنثي مي‌كند و از سوي ديگر، وجهه بين‌المللي ايالات متحده را كه در دوران رياست جمهوري جرج بوش آسيب ديده بود، به شدت بهبود مي‌بخشد.

اما هيچ يك از اين دو موضوع مورد رضايت نظام جمهوري اسلامي نيست.

تبليغات

در واقع، جمهوري اسلامي همواره در برابر انتقادهاي آمريكا و متحدانش از وضع حقوق بشر در ايران، مشكلات جامعه آمريكا از جمله آنچه را كه تبعيض عليه سياه پوستان اين كشور ناميده، به عنوان نقض حقوق بشر در آمريكا مطرح كرده است.

همچنين جمهوري اسلامي، عدم محبوبيت آمريكا در سطح جامعه جهاني را همواره به عنوان همراهي اغلب كشورهاي جهان با خود در برابر ايالات متحده معرفي كرده و بدين وسيله افكار عمومي داخلي و حتي منطقه‌اي را تحت تاثير قرار داده است.

با توجه به اين موارد، پيروزي آقاي اوباما سلاح تبليغاتي جمهوري اسلامي عليه آمريكا را به شدت كند مي‌كند و اين به نوبه خود، بر افكار عمومي داخلي و خارجي تاثير مي‌گذارد.

بدين ترتيب، به نظر نمي رسد كه دولت ايران از پيروزي آقاي اوباما خشنود باشد، هر چند كه در تبليغات خود از اين پيروزي براي بي اعتبار نشان دادن سياست دولت آقاي بوش استفاده خواهد كرد.

رهبران ايران مي‌دانند كه اگر آقاي اوباما سياست تشديد فشار عليه ايران را در پيش گيرد، با موانع كمتري نسبت به آقاي بوش روبه رو خواهد شد و اين خود، وضعيتي تهديد آميز براي ايران محسوب مي شود.

از مجموع اظهارنظرهاي آقاي اوباما و همكارانش نيز چنين برداشت مي‌شود كه آنها پس از آزمودن مذاكره با ايران در يك دوره كوتاه، چنانچه به هدف اصلي خود مبني بر تعليق غني سازي اورانيوم از طرف ايران دست نيابند، سياست اعمال فشار عليه ايران را با شدتي بيشتر از دولت آقاي بوش در پيش خواهند گرفت.

دانشجويان مستقلکلمات کليدي : مقالات و مطالب کاربران الزاما بیان گر دیدگاه ها و مواضع این پایگاه نمی باشد و صرفا نظرات شخصی نویسنده ی آن است.

ارسال شده در مورخه : جمعه، 17 آبان ماه ، 1387 توسط admin

 


مرتبط با موضوع :

 پرسش هایی که پاسخ می طلبد  [سه شنبه، 25 تير ماه ، 1392]
 دشمن اصلی  [دوشنبه، 29 آذر ماه ، 1389]
 رابطه جوانان و اسلام  [پنجشنبه، 18 شهريور ماه ، 1389]
 آقای خاتمی خوش آمديد، اما...  [سه شنبه، 22 بهمن ماه ، 1387]
 "دير" حسين موسوی  [دوشنبه، 7 بهمن ماه ، 1387]
 واردات بنزين، نقطه آسيب پذير ايران  [چهارشنبه، 15 آبان ماه ، 1387]
 بررسي خطري كه قرار بود به ايران نرسد  [شنبه، 11 آبان ماه ، 1387]
 درباره ربا بیشتر بدانیم  [جمعه، 15 شهريور ماه ، 1387]
 من یک انسانم .... یک زنم.  [دوشنبه، 11 شهريور ماه ، 1387]
 نقدی بر یک تحقیق و گزارش دروغین دربارۀ دانما  [يكشنبه، 10 شهريور ماه ، 1387]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : muy56taw
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

 
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

 

اشتراک گذاري مطلب

 

 

انتخاب ها

 
 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 
موضوعات مرتبط

مقالات كاربران عضو

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir