منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

گالري آثار هنري

 

 

ورود به سایت

 
نام کاربری

رمز عبور

کد امنیتی: کد امنیتی
محل تايپ كد امنيتي

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
 

نرم‌افــزار

 

 
سخن ديگران: از مسیحیت یوسف‌ندرخانی تا اسلام علی
 
از مسیحیت «یوسف‌ندرخانی» تا اسلام «علی‌استون»
علی مصلحی
 
«تا امروز با همنشینی که هم‌کیش من نبود مخالفت می‌کردم. لیکن امروز، دل منپذیرای همه صورت‌ها شده، چراگاه آهوان و بت‌کده بتان و صومعه راهبان وکعبه طائفان و الواح تورات و اوراق قرآن. دین من اینک دین عشق است و هر جاکه کاروان عشق برود، دین و ایمان من هم به دنبالش روان است». (ابن‌عربی)

این روز‌ها همه‌جا جشن و شادمانی در تمام محافل رسانه‌ای و فرهنگی و تبلیغی مسلمانان در ایران، به خاطر تشرف یک مسیحی جوان به دین اسلام برپا است.(+)
 مسلمانان شادمان و خرسند از این اتفاق، آن‌را به عنوان برگ برنده و یکی از اسناد معتبر حقانیت دین اسلام و فرقه شیعه مطرح، و اخبار این تشرف را با تفصیل بسیار این‌طرف و آن‌طرف منتشر نموده و روی آن تبلغ می‌کنند.
 
 


این سرور و شادمانی در شرایطی واقع می‌شود که، چند سالی است که آقای«یوسف‌ندرخانی»جوان مسلمان ایرانی، به مسیحیت گرویده و از آنجا که بر اساس قرائتی خاص ازاسلام، آن‌گونه انتخاب در حکم «ارتداد» قلمداد شده و مجازات مرگ به دنبالدارد، نامبرده نیز از مدت‌ها پیش بازداشت و محاکمه، و به اعدام محکوم شدهاست و اکنون پس از تشریفات قانونی و نهایی شدن حکم، ظاهرا قرار است حکماعدام ایشان طی روزهای آتی اجرا شود.
 
«
شان‌علی‌استون»در نوع خودش آدم بزرگ و مطرحی‌ است. یک بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده سینما و فرزند«الیوراستون»یکی از مطرح‌ترین و معتبر‌ترین کارگردانان سینمای آمریکا.
به نسبت و اندازه خودش مطالعه و تحقیق نموده، و اکنون در سایه آن‌ دست به انتخاب زده است. این حق طبیعی و اوست
.
انسان به دلیل انسان بودن هم حق انتخاب دارد، هم حق اشتباه. اینکه اینانتخاب صحیح است یا اشتباه، باید به معیار و محک‌های عقلی و منطقی آن، وهمچنین خبرگان تشخیص مراجعه نمود
.
با این‌حال، تردیدی وجود ندارد که میزان دانش و تجربه و تحقیقات «شان‌علی‌استون» قابل قیاس با تجربیات و تحقیقات علمی، دینی و فلسفی پرفسور«
هانری‌کوربن»نیست.
 
«هانری‌کربن» فیلسوف، شرق‌شناس، ایران‌شناس، و شیعه‌شناس معتبر فرانسوی واستاد دانشگاه «سوربن» بوده‌است. وی محضر علمی فیلسوفان بزرگ و برجسته ازجمله«
لویی‌ماسینیون»را درک کرده بود. «کربن» نخستین مترجم آثار «هایدگر»به فرانسوی است. وی به زبان‌های آلمانی، عربی، و سانسکریت مسلط بوده‌است.
 «
کربن» برای تحقیقاتی پیرامون تشیع به ایران مسافرت می‌نماید. طی این مسافرت‌ها و حضور در مجامع دانشگاهی با استاد علامه «
طباطبایی»آشنا شده و مباحثه علمی و ارتباط فکری بین آن‌ها برقرار می‌شود. حاصل آنارتباط و مباحثه علاقه شدید ایشان به مذهب «تشییع» و دفاع برجسته و همهجانبه از این فرقه اسلامی، در سطوح دانشگاهی معتبر می‌شود. حتی وی در ستایشو تعریف از «تشیع» اقدام به نوشتن کتاب هم می‌‌کند. با همه این‌ها اما،ایشان کاتولیک به دنیا آمده کاتولیک زندگی می‌کند، و کاتولیک از دنیامی‌رود. (+)
 
مطمئنا به‌‌ همان اندازه که «علی‌استون» حق دارد که اسلام و تشیع نشناختهرا اتنخاب کند، «کربن» هم حق داشته که اسلام و تشیع شناخته را انتخاب نکند وکاتولیک باقی بماند و به‌‌ همان اندازه هم  آقای «ندرخانی» آزاد است و حقدارد که مسیحیت را انتخاب کند. تمام مجامع اسلامی و شیعی و غیر شیعی هم حقدارند از تشرف یک نفر به دین اسلام، خوشحال و شادمان بوده و آنرا رسانه‌اینموده و تبلیغ کنند، اما به همه این دلایل حق ندارند مانع آزادی انتخاب «دین» برای انسانی شده و انتخابی را اشتباه تلقی و برای آن حکم اعدام صادرنمایند.
 


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : شنبه، 6 اسفند ماه ، 1390 توسط admin

 


مرتبط با موضوع :

 گفتگو با آیت‌الله سید حسین صدر  [يكشنبه، 4 خرداد ماه ، 1393]
 زن را بزن!  [پنجشنبه، 26 دي ماه ، 1392]
 از پیامبران بدون اجرت  [يكشنبه، 3 آذر ماه ، 1392]
 پسرخواندگی قبائل قریش  [چهارشنبه، 1 آبان ماه ، 1392]
 نقدی بر قانون مجازات اسلامی (2)  [چهارشنبه، 6 شهريور ماه ، 1392]
 پیامبر در آیات قرآن  [شنبه، 10 دي ماه ، 1390]
 تراژدی کودکانه  [پنجشنبه، 8 دي ماه ، 1390]
 بازخوانی پوشش زنان  [شنبه، 9 مهر ماه ، 1390]
 آشنایی ایرانیان با اسلام  [جمعه، 20 خرداد ماه ، 1390]
 دین‌گریزی در لباس دین  [سه شنبه، 3 خرداد ماه ، 1390]

با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .

امتیاز دهی به مطلب

 
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 3


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

 

اشتراک گذاري مطلب

 

 

انتخاب ها

 
 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir